Köztudott hogy a borfogyasztás Észak Amerikában növekedik, ugyanakkor más alkohol fogyasztása (sör és tömény italok) stagnál vagy csökken.
A fogyasztók elcsábitásáért nagy a verseny a termelők, illetve országok között.
A magyar borok fogyasztását eleve befolyásolja a tény hogy az európai borok aránya az utóbbi idökben csökkent összehasonlítva az “új világ” termékeivel. A nyertesek elsősorban a dél amerikai borok: Argentinából és Csiléből, másodsorban az Ausztrál, Új Zélandi és a Dél Afrikai termékek. Megemlitem a nagyszerü amerikai borokat, ezek föleg Kaliforniaiak vagy Oregonból származnak.
Az ideális éghajlat ezekben az országokban majdnem hogy garantálja a minőséget minden évben. Plusz a bortermelést profi módra a legjobb európai szakértők bevonásával (és sok pénz befektetésével) szervezték meg, aránylag nem régen. Az eredmény az hogy most nagy mennyiségű kitűnő bort tudnak szállitani, meglepöen jó áron.
Kanadának is van saját bora ujabban: a Niagara környékén és nyugaton (British Columbia megye egyes részén) ahol egész jó minöségű borok termelésére képesek, ugyan csak kis mennyiségben.
Itt Kanadában az alkohol es borforgalmazás jobbára állami (értsd megyei) kezekben van. Ahol én lakom, a mindenható LCBO (Liquor Control Board of Ontario) “uralkodik”. “Board” vásárló ereje az egyike a legnagyobbaknak a világon: kb 20 millió lakosra vásárol bort! Az adó magas a borokon, én itt álltalában tíz dollárt fizetek egy üveg asztali borért, azért amit Magyarországon kb 500 forintért ( 2.5 dollárért) megvehetnék.
Információként ideteszem a linket ahol a jelenleg listázott termékek, közöttük a magyar termékek is találhatóak. Csak válassz “Country of origin”: Hungary.
http://www.lcbo.ca/lcbo-ear/jsp/ProductSearchNonVintages.jsp?language=EN
A Magyar borok nagyrésze az olcsóbb ($10/üveg vagy kevesebb) kategoriába tartozik, kivéve a tokaji aszúkat.
Egy LCBO megrendeléshez ebben az (asztali bor) kategoriában hatalmas mennyiséget kell szállitani, amire (szerintem) kevés magyar borgazdaság képes.
A minőségi kategoriában viszont ahol kissebb mennyiségek is megfelnének, (ezt az elöbb megadott website-on “vintage” kategoriának hivják), túlnyomóan a francia, olasz, spanyol borok dominálnak, és sajnos magyar bor ritkán található. Persze saját tapasztalatom szerint jópár magyar termelő simán megállná a helyét itt is, de a listázás eléréséért (gondolom) a verseny óriási. Listázáshoz nemzetközi borversenyeket kell nyerni és a temelőnek muszáj ismertebbnek lenni világszerte. Nem igaz manapság az a mondás hogy jó bornak nem kell cégért. Ezeket a minőségi borokat csupán “boutique” boltokban árulják, jobbára nagyvárosokban.