Kiből lehet jó vezető? Közdudott, hogy pályázatok eldöntésénél nem annyira a szaktudást akarják leellenőrizni, annak megfelelőnek kell lennie, az alapállás. Azt akarják tudni ki ez a jelentkező úgy igazában? Mit hozna a céghez, amitől a cég prosperálna, és hogyan illene be ez a valaki a cég kultúrájába?
Posztom azzal is foglalkozik, hogy vajon ismerjük-e magunkat? Milyen ember típus vagy? Szereted munkádat? Mindannyian tudjuk, az a legjobb alkalmazott, aki munkáját szereti.
Sokszor a magas állások megszerzésénél az összeköttetések, a létező bizalom, a protekció és más hasonló tényező az, ami számít. De mik azok a tulajdonságok, amikre egy hatásos vezetőnek ténylegesen szüksége van?
Felsorolok egy párat, amit az idetartozó szakirodalom fontosnak tart:
1 Becsületes
2 Képes delegálni, nem mindent maga akar csinálni/ellenőrizni
3 Jó kommunikátor
4 Dedikált
5 Pozitív hozzáállás
6 Kreatív
7 Jövőbelátó
8 Magabiztos
9 Inspiráló
10 Van humorérzéke
De nézzük tovább. Ideálisan, ha vezető pozícióról beszélünk a jelölt kutatás kezdete előtt a cég igazgató tanácsának el kell döntenie, hogy mi legyen az új vezető fő feladata? Új piacokat kell meghódítani? A nyereséget/profitot növelni? Új iparágba belemenni? Több pénzes támogatót (befektetőket) szerezni? A döntésnél a feladathoz megfelelő embert kell választani. Olyat, akinek már valahol sikere volt, vagy akinek érdemi elgondolásai vannak.
Nem szorosan a posztom témája, de el kell dönteni milyen/mekkora legyen az új vezető fizetése? Mennyiben legyen az az eredményekhez kötve és hogyan?
Van jelölt a cégen belül, avagy új vérre/gondolkodásra van szükség? Ha külső jelölteket is meg akarnak közelíteni, le kell ellenőrizni kik lehetnek potenciálisan ezek és hogyan lehetne őket megközelíteni? Igen gyakran a vállalatok specialista konzultánsokat szerződtetnek, akik ebben a kritikus választásban segítenek. Tanácsot adnak és elkészítik a hajlandó jelöltek rövid listáját.
A jelentkezőknek néha még pszichológiai alkalmassági teszten is részt kell venniük. Manapság ez ritkább és egy gyakorlott személyzetis vagy szakember az interjúk alapján próbálja az illetők alkalmasságát meghatározni.
Befejezésül megemlítem a szakmában még ma is alkalmazott sok egyéniség teszt legnépszerűbbét. Mellesleg szerintem ezen teszt eredményét fontos tudni a fiataloknak is. Segítheti őket a pályaválasztásban. Mutatja, hogy milyen pályára alkalmas az illető. A Myers Briggs módszerről beszélek. Ha nem hallottál róla menj a következő linkre (találtam egyet magyarul a sok angol között) és olvasd el. Ajánlom, végezd el azt ott adott tesztek egyikét. Az eredeti teszt 93 választási kérdéssel rendelkezik és megadott időben egy profi jelenlétében végezendő el. Fontos hogy a kérdésekre sok gondolkodás nélkül, kapásból válaszoljál. Az ingyenes teszt általában ugyanazt az eredményt hozza, mint a profi.
A tesztet a második világháború körüli időkben fejlesztették ki, az USA-ban. A kutatók neve, Katharine Cook Briggs és leánya, Isabel Briggs Myers. Elméletük Carl Jung svájci pszichológus munkájára van alapozva. A háború végén tömegesen hazatérő és munkát kereső katonák (G.I.s) támogatására használták. A teszt eredménye a Myers Briggs Test Indikátor, röviden az MBTI index. A teszt 16 lehetséges csoport egyikébe helyez. Típusod négy betűvel lesz megjelölve. Nyolc betű áll rendelkezésre: T gondolkodó, F érző, E extrovertált, I introvertált, S érzékelő, N intuitíve, J megítélő és P észlelő. Pl. megtudod, hogy a te indexed ENTJ, abba a kategóriába tartozol. Kategóriádnak megfelelően, az elmélet szerint, egyes foglalkozás, pozíció jobban passzol hozzád.