Az alábbi cikk a New York Times 2016. április 17-i, vasárnapi számában jelent meg a Vélemény rovatban. A szerző Nicholas Kristof egy rovat vezetője.
Ebben a hónapban Floridában egy férfi a nyakánál fogva egy kutyát lógatott ki a harmadik emeleti balkonról, és azzal fenyegette, hogy ledobja.
Akik látták, megpróbálták menteni a kutyát. Valaki egy videót tett fel a Facebookra a kutyát lóbálóról, ami elterjedt, mint egy vírus. A közfelháborodás eredményeként a rendőrség a környéket átfésülte, és kedden kijelentette, hogy egy 23 éves férfi, Ransom May II. névvel le lett tartóztatva és állatkínzással vádolják. A letartóztatás az országos hírek közé került.
Ugyanekkor, az USA-ban, ebben az évben majdnem 9 milliárd csirkét fognak lábuknál fogva futószalagra akasztani, ahol is, amikor a procedúra nem úgy működik ahogy kellene, ezek a madarak élve lesznek halálra forrázva.
Két csirke egy West Viginia farmon, ahol nevelkednek, mielőtt visszaviszik őket a baromfi feldolgozóhoz, lemészárlásra:
Hmm. Szóval egy kutya megijesztése jóval nagyobb reakciót kelt, mint egy milliárd csirke annál rosszabb bánásmódja.
Nézd, én nem hiszek a reinkarnációban. De ha tévedek, reménykedjünk, hogy te meg én kiskutyaként jelenünk újra meg, nem csirkeként.
A Compassion in World Farming (Együttérzés a Világ Gazdálkodásában), egy állatvédő szervezet, új kutatása hangsúlyozza, hogy a baromfi feldolgozók gyakran kegyetlenek a csirkékkel, ártanak a farmereknek, és potenciálisan egészségtelen módszereket alkalmaznak a fogyasztók szemszögéből nézve. A kutatás tartalmaz egy gyomorforgató videót is, ami azt mutatja, mi történik a csirkegyárakban.
Nevezetesen, a videó képeket mutat be egy groteszk betegségről, amit gangrenous dermatitis-nek hívnak, amit egy baromfi feldolgozóipari internet oldal néhány feldolgozó elsőszámú egészségügyi problémájának nevez.
Ha a videót nézed, azt kívánod, hogy bárcsak vegetáriánus lennél. „Ha ezt a betegséget a csirke megkapja, az az izmot fogyasztja, a csontokat és a belső szerveket, addig, amíg az állat megdöglik - mondta nekem Mike Weaver, a videóban szereplő csirketenyésztő. - A csirke egyszerűen megrohad, kásává válik.”
Eric Hedrick, aki évente 1,1 millió csirkét termel Nyugat-Virginiában, azt mondta, hogy nincsen bizonyíték arra, hogy a betegség az emberekre is ártalmas, de hozzá tette: „Nem vennék a piacon csirkét”.
Úgy Weaver, mint Hedrick Pilgrimnek, az ország egyik legnagyobb csirketermelőjének szállítja csirkéit. Bill Lovett, a Pilgrim vezérigazgatója nem volt hajlandó kérdéseimre válaszolni. A vállalat szóvivője, Cameron Bruett azt mondta, hogy az összes beteg csirke ki lesz szűrve és az ebédlőasztalt el nem éri, de ha mégis elérné, az az emberekre veszélyt nem jelentene.
Weaver és Heidrick, akik megélhetésüket kockáztatják, amikor így beszélnek, azt állítják, hogy a baromfifeldolgozók a szisztémát a közönséges farmerek ellen állították be, akik tulajdonképpen a csirkéket nekik tenyésztik. A feldolgozók szállítják a kiscsirkéket és a tápanyagot. Így a farmerek önmagukat modern feles bérlőknek mondják. Nincs módjuk a folyamaton változtatni, szorongatva érzik magukat a baromfi feldolgozók markában és büntetve, ha netán tiltakoznak.
Egy 12 darabos Kentucky Fried Csirke csomag kb. 30 dollárba kerül, a farmer része 1% körül van, kevesebb, mint az adó.
Mike Weaver, a nyugat virginiai farmján-
Az igaz, hogy a csirke feldolgozók jeleskednek az olcsó étel előállításában, ma a csirke ára legalább a felére esett, az inflációt nem számítva, annak, ami 1930-ban volt. A baromfi olcsó lett, részben azért, mert a vállalatok módosították a genetikájukat, úgy, hogy azok 5 hét alatt hatalmas mellel elérik teljes méretüket. Számításom szerint, ha egy ember ilyen robbanásszerűen növekedne, a baba 5 hét alatt 150 kiló lenne.
Mégis manapság egyre inkább a tudatára ébrednek az Obama adminisztrációtól a városi ínyencekig, hogy ez az agrárüzleti modell mélységesen hibás.
„Nem mondanám, hogy diszfunkcionális – mondta nekem Weaver –, inkább az van, hogy a feldolgozóknak és azok vezetőinek nagyon jól működik, míg a fogyasztóknak és a farmereknek, nagyon rosszul.”
Az állat jólétének a kérdése kissé komplikált. Azok a csirkék, amelyeket húsnak nevelnek, tudnak barangolni az ólban, és bár az állapotuk zord, ezek a csirkék jobb állapotban vannak, mint a tojás termelő tyúkok, akiket pirinyó ketrecekbe szorítanak.
Tudatában vagyok annak, hogy a húscsirkék kevesebb, mint 5%-a döglik meg, és hogy ez alacsonyabb, mint a gyermekhalálozás nem egy országban. Angolában minden hat gyerekből egy meghal, mielőtt az 5. évét elérné.
Mégis a borzasztó dolgok, amik a gyerekekkel történnek, nem szabad, hogy felmentse az állatokkal való visszaéléseket. Mi több, Leah Garces a Compassion in World Farmingtől azt állítja, hogy maga a csirke genetikai visszaélésnek minősül. Szerinte embertelen olyan baromfit tenyészteni, aminek lábai alig képesek saját súlyát az óriási mellel hordozni.
„A csirkéknek a saját ketrecük - mondta – a saját testük.” Helyesen állítja. Sok mai csirke csak ide-oda tántorog, szétálló lábakkal, vagy legtöbbször csak ül.
A baromfitenyésztés manapság teljesen más, mint amikor gyerek voltam Oregon államban a család csirkéivel. A mai üzlet modellje végtelenül hatékonyabb, de környezetvédelmi aggodalmakat okoz, mint például az antibiotikumok túlhasználása és alapjában elnyomja úgy magát az állatot, mint a farmert.
A fogyasztók aggodalmaira válaszolandó, a Whole Foods (fordító: egy nagy amerikai élelmiszeráruház hálózat), múlt hónapban közzétette, hogy tradicionális genetikával fog csirkét árulni. A Whole Foods az iparban vezető szerepet játszott hasonló dolgokban, és fogadok, hogy más vállalatok is fogják példájukat követni.
Ha a csirketenyésztők állítják, hogy a mai szisztéma megbukott, akkor itt az ideje, hogy a fogyasztók a vásárlóerejükkel nyomást gyakoroljanak olyan ételekért, amik kevésbé ártalmasak, úgy az emberekre, mint az állatokra. Ha egy beijedt kutya Orlando városában tömeget tud megmozgatni, képesek vagyunk-e egy milliárd háztáji állat érdekében is aggódni – és azok érdekében, akikre azok tenyésztése van bízva?
PS
Köszönet barátomnak, aki a fordításom magyarságát átfésülte.
Az eredeti cikk itt található.